Słownik intoksykacja. Leczenie substancją. Zwłaszcza: stan taki wywołany nadmiernym spożyciem.
intoksykacja co to jest

Czy przydatne?

Definicja intoksykacja

Co to znaczy INTOKSYKACJA: W znaczeniu ogólnym — zatrucie jakąś substancją. Zwłaszcza: stan taki wywołany nadmiernym spożyciem alkoholu, lecz również na przykład intoksykacja kofeiną, intoksykacja amfetaminą.
Skutkuje zaburzenia na poziomie świadomości, sprawności poznawczej, umiejętności postrzegania i wnioskowania, nastroju, zachowania i innych funkcji i reakcji psychofizjologicznych. Intoksykacja alkoholowa przejawia się zaczerwienieniem twarzy, bełkotliwą mową, chwiejnym poruszaniem się, euforią, wzmożoną aktywnością, gadatliwością, niestosownym zachowaniem, spowolnionymi reakcjami, upośledzeniem umiejętności wnioskowania, zaburzeniami koordynacji ruchowej, zaburzeniami w odbiorze bodźców, osłupieniem.
Stopień intoksykacji zależy raczej od rodzaju i dawki przyjętej substancji i od poziomu indywidualnej tolerancji, a również od innych czynników.
Dla ustalenia ostrej intoksykacji (zatrucia) o konsekwencjach klinicznych stosuje się w ICD-10 termin ostre zatrucie. W zależności od rodzaju substancji i metody i drogi podawania, powikłania mogą występować pod postacią urazów, zachłyśnięć treścią pokarmową, majaczenia, śpiączki i napadów drgawkowych.
Poprzez intoksykację nawykową, odnoszoną w pierwszej kolejności do alkoholu, rozumie się regularny albo powtarzający się wzór picia — picia do stanu upojenia.Reber A. (2000). Leksykon psychologii. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR.
Słownik terminów. Alkohol i narkotyki (1997). Warszawa: Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie

Leczenie intoksykacja znaczenie w Definicje leczenie I .