Definicja Esp. Co znaczy Program, układ stabilizujący tor jazdy samochodu w trakcie pokonywania.
co to jest

Czy przydatne?

Definicja Esp

Co znaczy ESP: Electronic Stabilisation Program, układ stabilizujący tor jazdy samochodu w trakcie pokonywania zakrętów i jazdy po nawierzchniach o zróżnicowanej przyczepności. Mechanizm ten zabezpiecza auto przed wpadnięciem w boczny poślizg, a również zarzucaniem tyłu albo przodu pojazdu. W przeciwieństwie od mechanizmów ABS i ASR, które kontrolują poślizg we wzdłużnej osi pojazdu, mechanizm ESP wspomaga także boczne poślizgi samochodu. Do jego działania potrzebne są czujniki skrętu kierownicy, przyspieszenia poprzecznego, przyspieszenia kątowego i ciśnienia w układzie hamulcowym, które przekazują informację do komputera dokonującego obliczeń, sterującego działaniem całego urządzenia.w chwili, kiedy auto znajduje się w wypadku poślizgu, bądź także odnaleziona zostanie tendencja do wyślizgnięcia się samochodu z zakrętu, hamowane są odpowiednie koła, tak tak aby pojazd mógł jak najszybciej powrócić na poprawny tor ruchu. Gdy dochodzi do podsterowności, to blokowane są koła tylne, tak by pozwolić na obrót pojazdu wokół własnej osi celem skierowania go w odpowiednią stronę. W razie nadsterowności koła przednie są blokowane, dzięki czemu skutek ten jest niwelowany. Komputerowo nakładane korekty zachodzą w przeciągu sekundy tworząc tak zwany kontrolowany uślizg.Błędem jest myślenie, iż mechanizm ESP pozwoli na przejechanie dowolnego zakrętu z bardzo wysoką prędkością. Mechanizm ten nie powiększa przyczepności kół do nawierzchni, ale zezwala na wykorzystywanie prędkości obrotowej poszczególnych kół przy wchodzeniu w zakręt, do takiej, która pozwoli na optymalne zastosowanie przyczepności.

Definicja EFI:
Co to jest Injection, to jest oznaczenie silnika gdzie wtrysk mieszanki paliwowo-powietrznej sterowany jest przy użyciu specjalnego mikroprocesora wspomaganego dodatkową elektroniką. Układ steruje wieloma esp.
Definicja EGR:
Co to jest Recirculation, mechanizm recyrkulacji spalin. To jest jeden ze sposobów na oczyszczanie spalin w nowoczesnych samochodach. Zasada działania takiego układu jest prosta. Bazuje ona na ponownym esp.
Definicja ECU:
Co to jest jednostka sterująca. To jest elektroniczne urządzenie, które jest odpowiedzialne za poprawną pracę silnika, a również innych podzespołów w samochodzie. ECU przeważnie złożona jest z ośmiobitowego esp.
Definicja EBA:
Co to jest Assist, to jest mechanizm bezpieczeństwa zaprojektowany po to aby zapewnić max. siłę hamowania w okresie gdy na drodze pojawi się przypadek wymagająca hamowania awaryjnego. Działanie tego mechanizmu esp.

Czym jest ESP znaczenie w Słownik na E .

  • Dodano:
  • Autor: