Co oznacza OSZCZĘDNOŚCI:
Poprzez oszczędności rozumie się w ekonomii cały dochód, który nie zostaje w danym okresie poświęcony na zaspokojenie potrzeb konsumpcyjnych społeczeństwa. Oszczędności są niezbędne po to, aby możliwy abył mechanizm akumulacji kapitału, a więc inwestowania. By inwestować, trzeba mieć na to środki. Można je uzyskać w jeden sposób – rezygnując z przejadania części swojego dochodu. W skali społeczeństwa znaczy to gotowość do rezygnacji z części możliwej do sfinansowania w danym roku konsumpcji. Im większa skłonność do oszczędzania, tym większe środki mogą trafić do gospodarki w formie inwestycji – zwykle za pośrednictwem instytucji finansowych i rynku kapitałowego – i posłużyć finansowaniu wzrostu gospodarczego. Teoria ekonomii sugeruje więc, że im wyższa jest skłonność społeczeństwa do oszczędzania, tym lepsze perspektywy rozwoju. Dane statystyczne w zasadzie potwierdzają tę prawidłowość – państwa bardziej oszczędne z reguły szybciej się rozwijają. Oszczędności w Systemie Rachunków Narodowych mogą powstawać w różnych sektorach instytucjonalnych gospodarki. I tak: • oszczędności gospodarstw domowych to nieskonsumowana część dochodów ludności (a więc ich dochody zmniejszone o spożycie prywatne). Warto zauważyć generalną prawidłowość, że bardziej zamożne gospodarstwa domowe mają wyższą skłonność do oszczędzania niż gospodarstwa ubogie; • oszczędności przedsiębiorstw i instytucji finansowych to ta część zysków, która nie została przekazana do gospodarstw domowych, lecz przeznaczoną na inwestycje (tak zwany reinwestowane zyski); • oszczędności sektora publicznego to rezultat sektora finansów publicznych powiększony o inwestycje publiczne. W razie, gdy rezultat sektora finansów publicznych jest niekorzystny i większy od wartości inwestycji publicznych, oszczędności sektora publicznego są ujemne; • oszczędności zagranicy to kapitał, który wpłynął do naszego państwie w danym okresie; miarą tych oszczędności jest deficyt obrotów bieżących (a więc bieżące opłaty państwie sfinansowane poprzez pożyczony kapitał z zagranicy). Czy oszczędności są zawsze zainwestowane? W zasadzie tak. Jeśli nawet zamożna rodzina nie zainwestuje pieniędzy bezpośrednio, prawdopodobnie ulokuje własne oszczędności w banku albo funduszu inwestycyjnym. To jest oczywiście inwestycja pośrednia: bank pożyczy te pieniądze przedsiębiorstwu, fundusz kupi za nie akcje. Oszczędności gospodarstw domowych stanowią zwykle największą część oszczędności krajowych. Oszczędności brutto i spożycie sumują się do dochodów do dyspozycji brutto. Udział oszczędności w całości dochodów ulega często zmianom: miedzy rokiem 2001 i 2004 spadł w Polsce niemal o połowę
- Definicja Odsetki Proste:
- Co to jest Odsetki dopisywane do kapitału jednokrotnie po upływie okresu odsetkowego oszczędności.
- Definicja Odszkodowanie:
- Co to jest ubezpieczyciel jest zobowiązany wypłacić z ubezpieczenia majątkowego, obowiązkowego albo dobrowolnego w przypadku zaistnienia określonego w regulaminach ubezpieczeniowych zdarzenia losowego. Wyplata oszczędności.
- Definicja Ogólna WydajnoŚć Czynników Produkcji:
- Co to jest wydajności czynników produkcji (odmiennie: produktywności, z angielskiego: productivity) to ta część przyrostu produkcji, której nie da się wyjaśnić zwiększonymi nakładami pracy i kapitału. Przyrost oszczędności.
- Definicja Otwarty Fundusz Emerytalny:
- Co to jest płynie część składki emerytalnej, jest zarządzany poprzez spółki akcyjne - Powszechne Towarzystwa Emerytalne. Obiektem działalności OFE jest gromadzenie środków pieniężnych i lokowanie ich, z oszczędności.
Czym jest oszczędnoŚci znaczenie w Słownik O .