Co oznacza POLITYKA ANTYCYKLICZNA:
Polityka antycykliczna to polityka przeciwdziałania nadmiernym wahaniom tempa wzrostu PKB wywołanym poprzez cykle koniunkturalne. Polityka ta koncentruje się na wzmacnianiu popytu krajowego (spożycia indywidualnego, spożycia zbiorowego i nakładów inwestycyjnych brutto) w momencie, gdy w gospodarce panuje zła koniunktura (w fazie spowolnienia) albo na ograniczaniu dynamiki popytu krajowego wówczas, gdy gospodarka rozwija się zbyt błyskawicznie i narastają w niej zjawiska nierównowagi (w fazie ożywienia). Typowe działania należące do sfery polityki antycyklicznej to: • W dziedzinie polityki pieniężnej: podwyżki stóp procentowych banku centralnego w momencie ożywienia, po to aby podrożyć kredyt i tym samym ograniczyć dynamikę inwestycji przedsiębiorstw i spożycia indywidualnego. W momencie spowolnienia bank centralny podejmuje działania odwrotne: obniża stopy procentowe, by zachęcić do wzrostu inwestycji i spożycia. Należy zauważyć, że poza wpływem stóp procentowych na popyt inwestycyjny i konsumpcyjny istnieją również inne kanały transmisji polityki pieniężnej na zachowania prywatnych podmiotów służące realizacji polityki antycyklicznej (na przykład wpływ polityki banku centralnego na kurs walutowy i na oczekiwania przedsiębiorstw i gospodarstw domowych). • W dziedzinie polityki fiskalnej: obniżenie deficytu budżetowego (przez ograniczenie kosztów albo przyrost dochodów podatkowych) w momencie ożywienia, po to aby ograniczyć dynamikę spożycie zbiorowego albo wpłynąć na ograniczenie spożycia indywidualnego. W momencie spowolnienia rząd podejmuje działania odwrotne: zachęca do wzrostu popytu krajowego obniżając podatki, albo zwiększając opłaty publiczne (prowadzi to do wzrostu deficytu budżetowego). Realizacja polityki antycyklicznej jest zwykle jednym z celów rządu i banku centralnego. Zdarza się jednak czasem, że instytucje te bardziej albo mniej świadomie prowadzą działania odwrotne: przyczyniają się do dalszego wzrostu dynamiki popytu w momencie ożywienia (pogłębiając zjawiska narastania nierównowagi gospodarczej) albo do dalszego ograniczenia dynamiki popytu w momencie spowolnienia. Politykę taką – zwykle nieplanowaną – tytułujemy polityką procykliczną
- Definicja Podaż Pracy:
- Co to jest Podaż pracy to ilość pracy, jaką są skłonne zaoferować na rynku pracy gospodarstwa domowe (pracownicy). Podaż pracy zależy od struktury demograficznej społeczeństwa, od funkcjonowania rynku pracy polityka antycykliczna co znaczy.
- Definicja Podatek Progresywny:
- Co to jest Podatek, którego przeciętna stopa podatkowa wzrasta w miarę wzrostu dochodu; znaczy to, że wyższe dochody opodatkowane są według wyższej stopy podatkowej polityka antycykliczna krzyżówka.
- Definicja Prawny Środek Płatniczy:
- Co to jest Banknoty i monety nominowane w jakiejś walucie, które są używane i powszechnie akceptowane przy dokonywaniu płatności na terenie danego państwie polityka antycykliczna co to jest.
- Definicja Polisa:
- Co to jest Dokument wystawiany poprzez ubezpieczyciela, stwierdzający zawarcie umowy ubezpieczeniowej i jej warunki polityka antycykliczna słownik.
Czym jest polityka antycykliczna znaczenie w Słownik P .