Do czego służy Akutancja. Definicja brzegowy – wyznacznik w optyce określający szerokość przejścia.
akutancja co to jest

Czy przydatne?

Definicja Akutancja

Do czego służy AKUTANCJA: Akutancja, ostrość konturowa, skutek konturowy, skutek brzegowy – wyznacznik w optyce określający szerokość przejścia tonalnego w obszarze konturu, a więc na granicy wyraźnie kontrastowych szczegółów obrazu. W przyrządach optycznych akutancja jest pochodną umiejętności rozdzielczej obiektywu i jego ostrości. W fotografii srebrowej (tradycyjnej) akutancja jest wyznacznikiem związanym zarówno z materiałami światłoczułymi, jak i kąpielami wywołującymi je. Akutancja jest tym wyraźniejsza im węższa jest strefa konturu, a więc strefa spadku gęstości optycznej w jego obszarze. Zwłaszcza akutancja ma znaczenie przy wywoływaniu błon światłoczułych używanych do późniejszego powiększania z nich obrazów (zarówno negatywy jak i diapozytywy), bo jej wpływ ma znaczenie na obszarze o bardzo ograniczonej szerokości. Zagadnienie to odnosi się do metody wnikania substancji czynnej wywoływacza w emulsję błony. Jeśli wnikanie to będzie zbyt wolne, to lokalnie miejsca mocniej naświetlone będą intensywniej wykorzystywały substancję aktywną ze swojego najbliższego otoczenia pozostawiając niedobór tej substancji w najbliżej położonych miejscach słabo naświetlonych. Przy wywoływaniu obrazów zwiększonych (na przykład odbitki fotograficzne) akutancja wizualnie nie ma już takiego znaczenia. Akutancję można celowo zwiększyć w trakcie wywoływania materiałów światłoczułych przez wykorzystanie wywoływacza w powiększonym rozcieńczeniu (przy adekwatnie do tego wydłużonym czasie wywoływania) – wówczas miejsca słabiej naświetlone, znajdujące się w okolicy miejsc mocniej naświetlonych powodują się wolniej niż powinny na skutek dodatkowo zwiększonego niedoboru substancji czynnej wchłanianej lokalnie do emulsji. Niezamierzona akutancja może wystąpić w trakcie niewystarczającego mieszania kąpieli wywołującej. W obu sytuacjach forsowanie akutancji grozi efektami ubocznymi w formie nierównomierności wywołania całego materiału i stratą szczegółów w cieniach.

Definicja Atelier:
Co to jest pomieszczenie albo zespół pomieszczeń stanowiących miejsce pracy twórczej twórcy dostosowanych do jego indywidualnych upodobań i charakteru wykonywanej profesji (fotografa, malarza, rzeźbiarza akutancja.
Definicja Apertura:
Co to jest skuteczna średnica otworu instrumentu optycznego (na przykład teleskopu, lunety) poprzez który wpada światło, albo także soczewki albo lustra zapoczątkowującego dany układ optyczny, mierzona jako akutancja.
Definicja Antysensybilizacja:
Co to jest – pomniejszenie się uczulającego działania sensybilizatora po wprowadzeniu do emulsji małych ilości innego sensybilizatora optycznego. Barwnik będzie działał jako antysensybilizator, jeśli jego akutancja.
Definicja Achromat:
Co to jest układ optyczny, zbiór dwóch soczewek - skupiającej i rozpraszającej - zrobionych z gatunków szkła o różnej dyspersji (na przykład szkła kronowego i szkła flintowego) połączonych wspólnie. Umożliwia akutancja.

Działanie Akutancja znaczenie w Słownik na A .

  • Dodano:
  • Autor: