Do czego służy APARAT CYFROWY: Aparat cyfrowy to aparat fotograficzny rejestrujący obraz w formie cyfrowej (tak zwany mapy bitowej). Układ optyczny tworzy obraz na przetworniku optoelektronicznym (CCD, CMOS), a współpracujący z nim układ elektroniczny odczytuje wiadomości o obrazie i przetwarza na postać cyfrową w układzie zwanym przetwornikiem analogowo-cyfrowym. Dane w formie cyfrowej są zapisywane w jednym z formatów zapisu obrazu - zwykle JPEG (kompresja stratna), TIFF (kompresja bezstratna) albo RAW (pełna wiadomość z matrycy aparatu) - w cyfrowej pamięci aparatu (w pamięci półprzewodnikowej albo na miniaturowym dysku magnetycznym albo optycznym) lub przesyłane bezpośrednio do komputera. Przeważnie używanymi pamięciami w aparatach cyfrowych są pamięci typu flash. Zapisuje obraz podobnie jak wiadomości w pamięci komputera. Jego zaletą jest to, iż otrzymane zdjęcia mogą być w prosty sposób zmieniane na komputerze, a w dalszym ciągu drukowane w dowolnej liczbie kopii. Rodzaje aparatów cyfrowych Lustrzanki cyfrowe (z angielskiego: DSLR, Digital Single Lens Reflex), których konstrukcja oparta jest na klasycznej lustrzance jednoobiektywowej gdzie błonę światłoczułą zastąpiła spora matryca, o rozmiarach porównywalnych z pojedynczą klatką filmu małoobrazkowego 24x36 mm. W optycznym wizjerze widoczny jest obraz rzutowany na matówkę bezpośrednio z obiektywu aparatu przez uchylne lustro zasłaniające migawkę i matrycę. W chwili robienia zdjęcia lustro się unosi a światło kierowane jest na matrycę. Ważną zaletą lustrzanek jest sposobność zamiany obiektywów. Aparaty klasy prosumer (zwane niekiedy, kolokwialnie hybrydowymi (lepsza jakość wykonania, matrycy i obiektywu, dodatkowo w pełni ręczne ustawienia parametrów), choć cech lustrzanek nie posiadają) - zaopatrzone są w w miarę sporą matrycę, przekątna której jest nieco większa niż 10 mm i niewymienny obiektyw dobrej jakości. Najczęściej posiadają uchylny ekran podglądu LCD i są rozmiarami zbliżone do mniejszych DSLR. Aparaty kompaktowe - posiadają mniejszą niż poprzednicy matrycę światłoczułą, o przekątnej mniejszej niż 10 mm i charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, mniej więcej wielkości dłoni. Aparaty kieszonkowe - mniejsze niż aparaty kompaktowe. Zwykle mniejszy wielkość wiąże się z rezygnacją z części funkcji. Zazwyczaj mają grubość kilku albo kilkunastu milimetrów i są mało większe od karty płatniczej. Do oddzielnej klasy należałoby zaliczyć aparaty cyfrowe wbudowane w inne urządzenia, zazwyczaj telefony komórkowe. Mimo iż szczycą się one regularnie wyznacznikami porównywalnymi z aparatami cyfrowymi sprzed kilku lat (na przykład matryce ponad 3MP), to jednak jakość matryc, a przede wszystkich optyki zwykle mocno ustępuje ich pełniejszym odpowiednikom.
- Definicja Aparat Średnioformatowy:
- Co to jest średnioformatowy - aparat fotograficzny na błony zwojowe o szerokości 6 cm. Najczęstsze wymiary klatek to: 4,5x6 cm, 6x6 cm, 6x7 cm, 6x8 cm, 6x9 cm. Błony zwojowe średnioformatowe są konfekcjonowane aparat cyfrowy.
- Definicja Aparat Studyjny:
- Co to jest aparat fotograficzny o konstrukcji w najwyższym stopniu zbliżonej do pierwszych aparatów konstruowanych w XIX wieku. Zasadnicze różnice między aparatami studyjnymi a innymi typami aparatów aparat cyfrowy.
- Definicja Aparat Mieszkowy:
- Co to jest rodzaj aparatu fotograficznego, w którego konstrukcji występuje elastyczny mieszek w formie harmonijki, złączający obudowę obiektywu z korpusem aparatu. Rozwiązanie takie użytkowane było niegdyś w aparat cyfrowy.
- Definicja Anastygmat:
- Co to jest to obiektyw ze skorygowanymi aberracjami. Obiektywy nie będące anastygmatami obecnie stosuje się tylko w najtańszych aparatach fotograficznych i kamerach. Wyjątkiem są teleobiektywy i aparaty aparat cyfrowy.
Działanie Cyfrowy Aparat znaczenie w Słownik na A .