Do czego służy Cyfrowy Aparat. Definicja formie cyfrowej (tak zwany mapy bitowej). Układ optyczny.
aparat cyfrowy co to jest

Czy przydatne?

Definicja Aparat cyfrowy

Do czego służy APARAT CYFROWY: Aparat cyfrowy to aparat fotograficzny rejestrujący obraz w formie cyfrowej (tak zwany mapy bitowej). Układ optyczny tworzy obraz na przetworniku optoelektronicznym (CCD, CMOS), a współpracujący z nim układ elektroniczny odczytuje wiadomości o obrazie i przetwarza na postać cyfrową w układzie zwanym przetwornikiem analogowo-cyfrowym. Dane w formie cyfrowej są zapisywane w jednym z formatów zapisu obrazu - zwykle JPEG (kompresja stratna), TIFF (kompresja bezstratna) albo RAW (pełna wiadomość z matrycy aparatu) - w cyfrowej pamięci aparatu (w pamięci półprzewodnikowej albo na miniaturowym dysku magnetycznym albo optycznym) lub przesyłane bezpośrednio do komputera. Przeważnie używanymi pamięciami w aparatach cyfrowych są pamięci typu flash. Zapisuje obraz podobnie jak wiadomości w pamięci komputera. Jego zaletą jest to, iż otrzymane zdjęcia mogą być w prosty sposób zmieniane na komputerze, a w dalszym ciągu drukowane w dowolnej liczbie kopii. Rodzaje aparatów cyfrowych Lustrzanki cyfrowe (z angielskiego: DSLR, Digital Single Lens Reflex), których konstrukcja oparta jest na klasycznej lustrzance jednoobiektywowej gdzie błonę światłoczułą zastąpiła spora matryca, o rozmiarach porównywalnych z pojedynczą klatką filmu małoobrazkowego 24x36 mm. W optycznym wizjerze widoczny jest obraz rzutowany na matówkę bezpośrednio z obiektywu aparatu przez uchylne lustro zasłaniające migawkę i matrycę. W chwili robienia zdjęcia lustro się unosi a światło kierowane jest na matrycę. Ważną zaletą lustrzanek jest sposobność zamiany obiektywów. Aparaty klasy prosumer (zwane niekiedy, kolokwialnie hybrydowymi (lepsza jakość wykonania, matrycy i obiektywu, dodatkowo w pełni ręczne ustawienia parametrów), choć cech lustrzanek nie posiadają) - zaopatrzone są w w miarę sporą matrycę, przekątna której jest nieco większa niż 10 mm i niewymienny obiektyw dobrej jakości. Najczęściej posiadają uchylny ekran podglądu LCD i są rozmiarami zbliżone do mniejszych DSLR. Aparaty kompaktowe - posiadają mniejszą niż poprzednicy matrycę światłoczułą, o przekątnej mniejszej niż 10 mm i charakteryzują się niewielkimi rozmiarami, mniej więcej wielkości dłoni. Aparaty kieszonkowe - mniejsze niż aparaty kompaktowe. Zwykle mniejszy wielkość wiąże się z rezygnacją z części funkcji. Zazwyczaj mają grubość kilku albo kilkunastu milimetrów i są mało większe od karty płatniczej. Do oddzielnej klasy należałoby zaliczyć aparaty cyfrowe wbudowane w inne urządzenia, zazwyczaj telefony komórkowe. Mimo iż szczycą się one regularnie wyznacznikami porównywalnymi z aparatami cyfrowymi sprzed kilku lat (na przykład matryce ponad 3MP), to jednak jakość matryc, a przede wszystkich optyki zwykle mocno ustępuje ich pełniejszym odpowiednikom.

Definicja Autobracketing:
Co to jest AEB od z angielskiego: Auto Exposure Bracketing) (regularnie również nazywana tylko Bracketing - funkcja współczesnych aparatów fotograficznych polegająca na automatycznej ekspozycji kilku aparat cyfrowy.
Definicja Aparat Małoobrazkowy:
Co to jest małoobrazkowy - aparat fotograficzny, gdzie materiałem światłoczułym jest perforowany na brzegach video o szerokości 35 mm - taki jak w przemyśle filmowym. W najwyższym stopniu typowym i aktualnie aparat cyfrowy.
Definicja Aplanat:
Co to jest wynaleziony około 1865 r. w zakładach Carl August Steinheil & Söhne w Monachium układ optyczny użytkowany w obiektywach fotograficznych, urządzeniach oświetlających, odwracających obraz i tak dalej aparat cyfrowy.
Definicja Aparat Wielkoformatowy:
Co to jest wielkoformatowy to aparat fotograficzny o formacie większym niż format średni, a więc wymiary kadru są większe niż 6x9 cm. Najczęstsze formaty: 9x12 cm, 4x5 cala, 13x18 cm, 5x7 cala, 18x24 cm, 8x11 aparat cyfrowy.

Działanie Cyfrowy Aparat znaczenie w Słownik na A .

  • Dodano:
  • Autor: