Do czego służy Wielkoformatowy Aparat. Definicja większym niż format średni, a więc wymiary kadru.
aparat wielkoformatowy co to jest

Czy przydatne?

Definicja Aparat wielkoformatowy

Do czego służy APARAT WIELKOFORMATOWY: Aparat wielkoformatowy to aparat fotograficzny o formacie większym niż format średni, a więc wymiary kadru są większe niż 6x9 cm. Najczęstsze formaty: 9x12 cm, 4x5 cala, 13x18 cm, 5x7 cala, 18x24 cm, 8x11 cala. W aparatach wielkoformatowych stosuje się błonę (materiał światłoczuły) ciętą (w arkuszach, a nie w rolkach). Błony zwojowe (mały i średni format) można wykorzystać przy zastosowaniu roll-kasety. W dobie fotografii cyfrowej praktycznie każdy schemat aparatu wielkoformatowego może być zaopatrzony w przystawkę cyfrową. Przewarzająca część aparatów wielkoformatowych jest zaopatrzona w urządzenia umożliwiające modyfikację geometrii układu optycznego w oparciu o regułę Scheimpfluga. W najwyższym stopniu popularne marki to: Globica, Linhoff-metoda, Mentor, Sinar, Toyo i sporo innych.

Definicja Aparat Mieszkowy:
Co to jest rodzaj aparatu fotograficznego, w którego konstrukcji występuje elastyczny mieszek w formie harmonijki, złączający obudowę obiektywu z korpusem aparatu. Rozwiązanie takie użytkowane było niegdyś w aparat wielkoformatowy.
Definicja Aparat Średnioformatowy:
Co to jest średnioformatowy - aparat fotograficzny na błony zwojowe o szerokości 6 cm. Najczęstsze wymiary klatek to: 4,5x6 cm, 6x6 cm, 6x7 cm, 6x8 cm, 6x9 cm. Błony zwojowe średnioformatowe są konfekcjonowane aparat wielkoformatowy.
Definicja Agfa:
Co to jest Agfa, znana również jako AGFA) – producent materiałów i urządzeń stosowanych w fotografii, filmie, twórczości audiowizualnej i druku. Spółka została założona w 1867 nieopodal Berlina jako aparat wielkoformatowy.
Definicja Aplanat:
Co to jest wynaleziony około 1865 r. w zakładach Carl August Steinheil & Söhne w Monachium układ optyczny użytkowany w obiektywach fotograficznych, urządzeniach oświetlających, odwracających obraz i tak dalej aparat wielkoformatowy.

Działanie Wielkoformatowy Aparat znaczenie w Słownik na A .

  • Dodano:
  • Autor: