Do czego służy Fotograficzna Błona. Definicja fundamentalnych rodzajów materiałów światłoczułych.
błona fotograficzna co to jest

Czy przydatne?

Definicja Błona fotograficzna

Do czego służy BŁONA FOTOGRAFICZNA: Błona fotograficzna (kolokwialnie video, klisza) – jeden z fundamentalnych rodzajów materiałów światłoczułych. Błona fotograficzna jest materiałem płaskim, przezroczystym i elastycznym. Błona fotograficzna złożona jest z podłoża z tworzywa sztucznego o wysokiej przejrzystości z naniesioną warstwą emulsji światłoczułej. Dawniej jako podłoże stosowano celulozę, dziś octany albo azotany celulozy. W razie błon barwoczułych, na podłożu naniesione jest kilka warstw emulsji poprzedzielanych odpowiednimi filtrami barwnymi. Błonę fotograficzną po naświetleniu należy poddać procesowi obróbki chemicznej zwanej wywołaniem. Procesu tego dokonuje się ręcznie w koreksie (pracując z danym materiałem w ciemni fotograficznej), albo maszynowo w minilabie. Terminu 'video' używa się kolokwialnie do błon zwojowych o dużej długości, z kolei termin 'klisza' stał się synonimem błony w dwudziestoleciu międzywojennym, a więc w czasach, gdy dotychczasowe klisze w formie płytek szklanych zostały wyparte poprzez znacząco wygodniejsze w zastosowaniu zwojowe materiały światłoczułe.

Definicja Bromolej:
Co to jest zwany sposób drukarska, bardzo popularna od początku XX wieku aż do jego połowy. Uzyskanie bromoleju, a więc odbitki bromolejowej, należy zacząć od zwykłej odbitki bromkowej. Taką odbitkę (czarno błona fotograficzna.
Definicja Blenda:
Co to jest odblaskowy) - obiekt wykorzystywany do odbicia światła w celu uzyskania odpowiedniego oświetlenia fotografowanego obiektu. W zależności od użytego materiału odbite światło przybiera różne formy błona fotograficzna.
Definicja Balans Bieli:
Co to jest jest termin w odniesieniu aparatów cyfrowych i kamer cyfrowych. To jest mechanizm kompensacji barw obrazu zarejestrowanego poprzez matrycę dla temp. barwowej oświetlenia, jakie towarzyszyło wykonaniu błona fotograficzna.
Definicja Barwoczułość:
Co to jest uczulenie emulsji fotograficznej na światło o różnych barwach. Rozróżniamy następujące rodzaje uczulenia: nieuczulone – uczulone tylko na niebieski zakres widma ortochromatyczne – uczulone na błona fotograficzna.

Działanie Fotograficzna Błona znaczenie w Słownik na B .

  • Dodano:
  • Autor: