Do czego służy Otworkowa Fotografia. Definicja użyciu aparatu typu camera obscura. Działanie.
fotografia otworkowa co to jest

Czy przydatne?

Definicja Fotografia otworkowa

Do czego służy FOTOGRAFIA OTWORKOWA: Fotografia otworkowa to metoda wykonywania zdjęć przy użyciu aparatu typu camera obscura. Działanie Światło przechodząc poprzez otworek o małej średnicy tworzy na przeciwległej ścianie obraz, którego jasność będzie proporcjonalna do jasności punktu na zewnątrz i wielkości otworka. Jeżeli otworek nie jest dostatecznie mały nie może być traktowany jako pkt., światło wychodzące z jednego punktu przedmiotu utworzy na matówce koło o wielkości proporcjonalnej do wielkości otworka, dlatego zwiększanie średnicy otworka minimalizuje ostrość obrazu. Zmniejszanie średnicy otworka poprawia ostrość, lecz minimalizuje jasność. Poprawa ostrości nie jest dowolna, gdy otworek ma średnicę porównywalną z długością fali świetlnej na ekranie wyraźnie widać rozmycie obrazu spowodowane dyfrakcją światła. Wewnątrz ciemni kamery powstaje obraz wystarczająco silny, aby naświetlić materiał światłoczuły. Obraz powstający jest różna od obrazu uzyskanego poprzez aparat fotograficzny tym, iż jest bardziej miękki-nieostry. Rozmiar krążka rozproszenia jest stała dla elementów znajdujących się w dowolnej odległości od otworka kamery, dzięki czemu głębia ostrości w fotografii otworkowej rozciąga się od zera do nieskończoności.

Definicja Fotoreporter:
Co to jest fotograf specjalizujący się w robieniu zdjęć fotograficznych bieżących wydarzeń (politycznych, socjalnych, kulturalnych, sportowych i tak dalej). Odbiorcą efektów jego pracy są przeważnie czasopisma fotografia otworkowa.
Definicja Ferrotypia:
Co to jest metoda otrzymywania obrazów fotograficznych; nazwa pochodzi od z łaciny ferrum (żelazo). Po pierwszej metodzie - dagerotypii, w dalszym ciągu ambrotypii, zastosowano jako nośnik płytki żelazne fotografia otworkowa.
Definicja Fotografika:
Co to jest tematyka sztuki polegająca na tworzeniu obrazów malarskopodobnych przy użyciu technik fotograficznych. Termin ten funkcjonuje tylko w Polsce. Celem jego wprowadzenia (stworzył go Jan Bułhak) była fotografia otworkowa.
Definicja Fotografik, Artysta Fotograf:
Co to jest fotograf) – fotograf zajmujący się fotografią artystyczną. Do jego dzieł zaliczają się fotogramy, luksogramy, luminogramy, prace wykonane technikami klasycznymi w tym pomiędzy innymi techniką gumy fotografia otworkowa.

Działanie Otworkowa Fotografia znaczenie w Słownik na F .

  • Dodano:
  • Autor: