Do czego służy Kalotypia. Definicja wynalazcy, anglika W.H.F. Talbota) – fotograficzna metoda.
kalotypia co to jest

Czy przydatne?

Definicja Kalotypia

Do czego służy KALOTYPIA: Kalotypia (także znana jako Talbotypia od nazwiska wynalazcy, anglika W.H.F. Talbota) – fotograficzna metoda negatywowo-pozytywowa, wynaleziona w 1839 r. Materiałem światłoczułym był papier nasycony azotanem srebra i – po wysuszeniu – kąpany w roztworze chlorku albo bromku sodu. Naświetlony negatyw wywołuje się w roztworze kwasu galusowego i utrwala w roztworze tiosiarczanu sodu. W dalszym ciągu należy go wypłukać i wysuszyć. Dla uzyskania przezroczystości podłoża negatyw woskuje się. Pozytyw uzyskuje się poprzez skopiowanie na podobnie przygotowanym materiale światłoczułym. Zawartość srebra w kalotypach pozwala na uzyskanie odbitek o bogatszej tonacji niż cyjanotypy. Mechanizm ten porzucono, gdyż na przełomie XIX i XX w. nie potrafiono efektywnie usuwać pozostałości chemii z papieru, które z czasem prowadziły do zniszczenia obrazu. Dzisiejsze bezkwasowe papiery i zastosowanie utrwalacza Hypo pozwalają na uzyskanie w miarę trwałego obrazu. Sposób ta wymaga zastosowania odbitek drogą stykową. Do wykonywania odbitek nadają się negatywy kontrastowe.

Definicja Konica Minolta:
Co to jest Ltd (1931-2006) - światowy producent aparatów fotograficznych, akcesoriów fotograficznych, wyposażenia biurowego takiego jak kopiarki kserograficzne, telefaksy czy drukarki komputerowe a również kalotypia.
Definicja Kuweta:
Co to jest prostokątne naczynie chemoodporne (plastikowe, szklane albo metalowe), które może służyć do wielu celów. W fotografice – w kuwetach umieszcza się roztwory chemikaliów potrzebne do wywoływania kalotypia.
Definicja Koma:
Co to jest komatyczna to w optyce jedna z aberracji optycznych a więc wad układów optycznych. Bazuje na tym, iż wiązka promieni świetlnych wychodząca z punktu położonego poza osią optyczną tworzy po przejściu kalotypia.
Definicja Koreks:
Co to jest wyposażenia ciemni fotograficznej, światłoszczelne naczynie wykorzystywane do ręcznego wywoływania filmów fotograficznych - przeważnie filmów małoobrazkowych i błon zwojowych (istnieją także do kalotypia.

Działanie Kalotypia znaczenie w Słownik na K .

  • Dodano:
  • Autor: