Do czego służy Lustrzanka. Definicja matówkę. Zadaniem zespołu lustra i matówki jest precyzyjna.
lustrzanka co to jest

Czy przydatne?

Definicja Lustrzanka

Do czego służy LUSTRZANKA: Lustrzanka - aparat fotograficzny zaopatrzony w lustro i matówkę. Zadaniem zespołu lustra i matówki jest precyzyjna prezentacja bieżącego kadru. Rozwiązanie takie ma znaczenie przy dokładnym nastawianiu odległości fotografowania, ocenianiu głębi ostrości, ocenie aberracji optycznych, jak także przy prawidłowym kadrowaniu obiektów nieodległych. Sprzyja także kompozycji kadru, ocenie proporcji oświetlenia i tym podobne Lustrzanka dwuobiektywowa Starszą konstrukcją jest lustrzanka dwuobiektywowa, gdzie każdy z obiektywów służy tylko jednemu celowi - lub prezentacji kadru, lub naświetlaniu materiału światłoczułego. Aparaty te charakteryzowały się powiększonymi wymiarami w relacji do aparatów jednoobiektywowych na ten sam rodzaj filmu. Dzisiaj nie są już użytkowane. Ich zaletą w porównaniu z wcześniejszymi rozwiązaniami było przedstawianie kadru na wygodnej i dużej matówce ze wszystkimi tego pozytywnymi skutkami. Wadą był jednak nadal skutek paralaksy między kadrem obserwowanym i naświetlanym. Z kolei zaletą w porównaniu do późniejszych lustrzanek jednoobiektywowych była sposobność obserwacji kadru w czasie robienia zdjęcia, co ma znaczenie przy długich czasach naświetlania. Lustrzanka jednoobiektywowa To jest konstrukcja nieco młodsza, a aktualnie dominująca pośród aparatów średniej i najwyższej klasy. Występuje tu tylko jeden obiektyw, który służy zarówno do obserwacji kadru, jak i naświetleń. Lustro w tego typu aparatach unosi się na czas potrzebny do zrobienia zdjęcia odsłaniając migawkę, przestając jednak tym samym prezentować kadr osobie fotografującej. Olbrzymią zaletą tego rozwiązania jest przedstawianie osobie fotografującej kadru w precyzyjnie takiej postaci, w jakiej będzie naświetlony. Specjalną zaletą tu jest całkowity brak paralaksy. Rozwiązanie takie umożliwia także wygodne wykorzystywanie pełnej gamy obiektywów wymiennych, konwerterów i różnego rodzaju nasadek na obiektywy. Fundamentalną wadą lustrzanki jednoobiektywowej jest konieczność podniesienia lustra tuż poprzez zrobieniem zdjęcia, co skutkuje chwilowy brak obrazu w wizjerze, i fakt, że lustro w trakcie unoszenia może powodować drgania aparatu a co za tym idzie - poruszone zdjęcia. W celu wyeliminowania tej wady stosuje się system tak zwany wstępnego unoszenia lustra pozwalający przed otwarciem migawki wytłumić drgania wywołane niedobrym wytłumieniem unoszącego się lustra. Zwykle wyraz lustrzanka stosowane jest jako przeciwieństwo lustrzanki jednoobiektywowej (SLR) albo cyfrowej lustrzanki jednoobiektywowej (DSLR).

Definicja Lumen:
Co to jest jednostka miary strumienia świetlnego w układzie SI (jednostka pochodna układu SI) 1 lm = 1cd·sr To jest strumień świetlny wysłany w jednostkowy kąt bryłowy (steradian) poprzez izotropowe punktowe lustrzanka.
Definicja Luminescencja:
Co to jest zwany zimne świecenie, jarzenie – zdarzenie emisji fal świetlnych poprzez ciała, spowodowane inną powodem niż rozgrzanie ich do adekwatnie wysokiej temp.. Odznacza się także bioluminescencję, a więc lustrzanka.
Definicja Lampa Ciemniowa:
Co to jest urządzenie emitujące światło nieszkodliwe dla materiałów światloczułych, pozwalające na człowiekowi pracę (poruszanie się, operowanie obiektami) w laboratorium fotochemicznym albo ciemni lustrzanka.
Definicja Latensyfikacja:
Co to jest sposób powiększenia czułości filmu fotograficznego polegająca na wstępnym naświetleniu filmu bardzo słabym światłem. Osiągana przez nadczulanie optyczne i chemiczne służy odratowaniu zdjęć lustrzanka.

Działanie Lustrzanka znaczenie w Słownik na L .

  • Dodano:
  • Autor: