Do czego służy Ccd Matryca. Definicja przedmiotów światłoczułych, z których każdy, dzięki.
matryca co to jest

Czy przydatne?

Definicja Matryca CCD

Do czego służy MATRYCA CCD: Matryca CCD (Charge Coupled Device) - układ wielu przedmiotów światłoczułych, z których każdy, dzięki wykorzystaniu filtrów barwnych, odczytuje natężenie określonej szerokości spektrum światła w danym punkcie matrycy. Konstrukcja matrycy została przeprowadzona raczej na przeznaczenie naukowy, zaś jej pierwsze wykorzystania obejmowały astronomię, gdzie do dziś pozostaje fundamentalnym narzędziem badawczym wypierając w zasadzie klisze fotograficzne. Aktualnie masowo wykorzystuje się matryce CCD o coraz wyższej rozdzielczości w aparatach cyfrowych, gdzie otrzymane dane po przetworzeniu poprzez jednostkę centralną aparatu mogą zostać zapisane w formie plików graficznych. Aktualnie użytkowane są powszechnie w aparatach fotograficznych matryce o rozdzielczościach od 6 do 12,4 Megapixeli. Największe matryce użytkowane w obserwatoriach astronomicznych mają 65, do nawet powyżej 100 Megapixeli. Działanie Kiedy foton uderzy w atom, może wywołać przeskoczenie elektronu na wyższą powłokę, a w nie wszystkich sytuacjach uwolnienie nośnika ładunku (dziur albo elektronów, w zależności od użytego materiału półprzewodnikowego) – jest to tak zwany skutek fotoelektryczny wewnętrzny. Kiedy powierzchnia matrycy CCD jest oświetlona, uwolnione zostają nośniki, które gromadzą się w kondensatorach. Nośniki te zostają przesunięte w miarowych impulsach elektrycznych i zostają przeliczone poprzez obwód, który wyłapuje nośniki z każdego elementu światłoczułego, przekazuje je do kondensatorów, mierzy, wzmacnia napięcie i ponownie opróżnia kondensatory. Liczba nośników zgromadzonych w ten sposób w pewnym przedziale czasu zależy od natężenia światła. W skutku otrzymujemy dla każdego elementu światłoczułego informację o wartości natężenia padającego na nie światła, a więc w praktyce informację o jasności obserwowanej w danym punkcie barwy. Zwykle poszczególne przedmioty matrycy mierzą liczba światła dla jednej ze składowych RGB, dlatego także na każdy piksel wynikowego obrazu w formie bitmapy przypada pomiar z kompletu przedmiotów światłoczułych. W 2002r. spółka Foveon opracowała matrycę X3, która potrafi zarejestrować każdą z trzech składowych koloru w każdym punkcie. Aktualnie nie jest jeszcze szeroko używana.

Definicja Matówka:
Co to jest zmatowiona mechanicznie albo chemicznie powierzchnia szkła, na której w aparacie fotograficznym tworzony jest obraz wykorzystywany do ustawienia ostrości. Jest wykonana na szybie, albo dolnej matryca ccd.
Definicja Mikroraster:
Co to jest Mikroraster (raster mikropryzmatyczny) - pole w kształcie koła uformowane z małych pryzmatów ułatwiających nastawienie ostrości. Przy nieostrości obiektu daje wrażenie migotania matryca ccd.
Definicja Monopod:
Co to jest najprostszy rodzaj statywu fotograficznego, składający się tylko z jednej nogi. Monopod stabilizuje kompletnie aparat fotograficzny tylko w jednej, pionowej płaszczyźnie. Mimo tj. jednak przyrządem matryca ccd.
Definicja Muszla Oczna:
Co to jest gumowa nasadka na wizjer aparatu fotograficznego zwiększająca komfort pracy fotografującego, zwykle nie występująca w komplecie z samym aparatem, toteż trzeba ją dokupić oddzielnie. Elastyczna muszla matryca ccd.

Działanie Ccd Matryca znaczenie w Słownik na M .

  • Dodano:
  • Autor: