Do czego służy Monopod. Definicja składający się tylko z jednej nogi. Monopod stabilizuje.
monopod co to jest

Czy przydatne?

Definicja Monopod

Do czego służy MONOPOD: Monopod – najprostszy rodzaj statywu fotograficznego, składający się tylko z jednej nogi. Monopod stabilizuje kompletnie aparat fotograficzny tylko w jednej, pionowej płaszczyźnie. Mimo tj. jednak przyrządem wygodnym, bo znacząco ułatwia fotografującemu ręczne stabilizowanie aparatu w pozostałych płaszczyznach. Fundamentalną wadą monopodu jest konieczność podtrzymywania aparatu poprzez cały czas fotografowania, bo nawet dobre zablokowanie dolnej części nogi monopodu (na przykład między kamieniami) nie zapewnia sztywności całości. Monopod ułatwia fotografowanie obiektywami długoogniskowymi i z czasami naświetlania trochę dłuższymi od standardowych czasów zapewniających nieporuszone zdjęcia przy danym obiektywie. Jest także pomocny przy pracy z cięższymi aparatami. Fundamentalną wadą monopodu jest niemożność jego samodzielnego stawiania, znajduje jednak wykorzystanie wszędzie tam, gdzie noszenie pełnego statywu jest uciążliwe (na przykład turystyka piesza, zwłaszcza górska), trzeba się błyskawicznie przemieszczać z rozłożonym statywem albo także błyskawicznie go rozkładać i składać (na przykład zdjęcia reporterskie), albo nie ma miejsca na pełny statyw (na przykład fotografowanie z tłumu ludzi, albo fotografia przyrodnicza pośród bujnej roślinności). Przy użyciu monopodu można także wykonywać charakterystyczne tylko dla niego zdjęcia efektowe w formie zdjęć poruszonych o płynnym ruchu. Ciekawym rozwiązaniem są monopody powstające po odkręceniu rączki kijków turystycznych.

Definicja Mamiya:
Co to jest producent aparatów fotograficznych. Przedsiębiorstwo założone zostało w latach 40. poprzez Seichi Mamiya. W najwyższym stopniu znane aparaty Mamiya to dwuobiektywowa seria C: C220, C33, c330 monopod.
Definicja Mikroraster:
Co to jest Mikroraster (raster mikropryzmatyczny) - pole w kształcie koła uformowane z małych pryzmatów ułatwiających nastawienie ostrości. Przy nieostrości obiektu daje wrażenie migotania monopod.
Definicja Matówka:
Co to jest zmatowiona mechanicznie albo chemicznie powierzchnia szkła, na której w aparacie fotograficznym tworzony jest obraz wykorzystywany do ustawienia ostrości. Jest wykonana na szybie, albo dolnej monopod.
Definicja Migawka:
Co to jest częścią aparatu fotograficznego wykorzystywaną do odsłaniania na odpowiedni czas a w dalszym ciągu zasłaniania z powrotem materiału światłoczułego (albo przetwornika optoelektronicznego) w celu jego monopod.

Działanie Monopod znaczenie w Słownik na M .

  • Dodano:
  • Autor: