Do czego służy Scheimpfluga Reguła. Definicja fotografowana płaszczyzna znajduje się pod kątem do.
scheimpfluga reguła co to jest

Czy przydatne?

Definicja Reguła Scheimpfluga

Do czego służy REGUŁA SCHEIMPFLUGA: Reguła Scheimpfluga - jest użytkowana w fotografii, gdy fotografowana płaszczyzna znajduje się pod kątem do aparatu fotograficznego (i płaszcyzny naświetlanego właśnie filmu). Zdjęcie będzie ostre na całej powierzchni, o ile na jednej prostej przetną się trzy płaszczyzny: fotografowana, filmu, i kluczowa płaszczyzna obiektywu prostopadła do jego osi. Innymi słowami: obiektyw musi być ustawiony nierównolegle do płaszczyzny kliszy, lecz i nierównolegle do płaszczyzny fotografowanej. Obocznym tego efektem jest, iż obiektyw jest także ustawiony niewspółosiowo z resztą aparatu. Taki sposób fotografowania możliwy jest w mieszkowych aparatach studyjnych. Dodatkową korzyścią przy takiej korekcji jest prostowanie linii, a więc korekcja perspektywy, co jest przydatne również na przykład przy fotografowaniu z bliska architektury. Samo prostowanie linii można jednak uzyskać także prostszym metodą, przesuwając jedynie obiektyw w płaszczyźnie równoległej do filmu (przy założeniu, iż obiektyw jest zdolny do rysowania obrazu o przekątnej znacząco większej od rzeczywistego formatu zdjęcia - klatka obrazu nie będzie centralnie w kole obrazu, który daje obiektyw). Musi być jedynie zachowana adekwatnie spora głębia ostrości, co możliwe jest przy fotografowaniu jednak dalszych planów. W fotografii studyjnej trzeba się jednak uciec do reguły Scheimpfluga, gdyż bardzo bliskie plany charakteryzują się tym, iż relacja odległości od aparatu do najbliższego i najdalszego miejsca motywu na planie bliskim jest znacząco większy niż przy planach dalszych. Korekcję typu Scheimpfluga można spotkać także w rzutnikach, projektorach itp.

Definicja Retykulacja:
Co to jest zdarzenie powstające w konsekwencji różnicy temperatur pomiędzy poszczególnymi kąpielami w trakcie wywoływania filmu w koreksie. Skutkiem tego są łączące się w większe skupiska halogenki srebra reguła scheimpfluga co znaczy.
Definicja Rolleiflex:
Co to jest aparatów fotograficznych wytwarzanych poprzez niemiecką firmę Rollei. Bardzo popularne są średnioformatowe Rolleiflexy jednoobiektywowe np SL 66 i SL 6008 integral, dwuobiektywowe - 2,8 F reguła scheimpfluga krzyżówka.
Definicja Rodinal:
Co to jest dostępny, stężony wywoływacz Agfy użytkowany do wywoływania filmów i błon fotograficznych w fotografii czarno-białej. Znany także jako ORWO R-09. Jego fundamentalnym składnikiem jest p-aminofenol reguła scheimpfluga co to jest.
Definicja Retusz:
Co to jest poprawianie fotografii, przez jej odnowienie, zmianę barwną fotografii, wykadrowanie, poprawę szczegółów, a również zmiany poza obszarem kadru na przykład dodanie ramki. Retuszem jest także reguła scheimpfluga słownik.

Działanie Scheimpfluga Reguła znaczenie w Słownik na R .

  • Dodano:
  • Autor: