Do czego służy Fresnela Soczewka. Definicja pierścieniowa) - skonstruowana w 1822 poprzez Augustina.
soczewka fresnela co to jest

Czy przydatne?

Definicja Soczewka Fresnela

Do czego służy SOCZEWKA FRESNELA: Soczewka Fresnela (soczewka schodkowa, soczewka pierścieniowa) - skonstruowana w 1822 poprzez Augustina-Jeana Fresnela soczewka składająca się z koncentrycznych pierścieni będących pocienionymi fragmentami soczewki. Regularnie zbudowana jest z dwóch warstw – rozpraszającego kolimatora i skupiającego kolektora. Użytkowana jest w reflektorach i latarniach morskich, reflektorach samochodowych, rzutnikach pism i w sygnalizatorach kolejowych. W sporych reflektorach czasem zewnętrzne pierścienie wykonuje się jako pierścienie odbijające. Ważną zaletą soczewki Fresnela jest jej mniejsza grubość (a zatem i ciężar), niż soczewki tradycyjnej, co ma specjalne znaczenie w razie soczewek o sporych średnicach. Wadą soczewek Fresnela są zniekształcenia biegu promienia świetlnego powstające na krawędziach pierścienia. Wada ta jednak jest zupełnie nieistotna przy wykorzystaniu tych soczewek w różnego rodzaju reflektorach. Fresnel przyznał pierwszeństwo wynalazku Georges'owi Buffonowi, który opisał ją w swojej Historii naturalnej. Pomysł taki podał również David Brewster w 1811 roku.

Definicja Start 66:
Co to jest Początek - pierwszy wytwarzany po II wojnie światowej w Polsce aparat fotograficzny (lustrzanka dwuobiektywowa) typu Rolleicord. Wytwarzany poprzez Warszawskie Zakłady Fotooptyczne soczewka fresnela.
Definicja System Strefowy:
Co to jest mechanizm 9 stref naświetlenia, ułatwiający dobór ekspozycji fotograficznej, przygotowany poprzez Ansela Adamsa i Freda Archera. Pełny mechanizm strefowy umożliwiał ocenę rozpiętości tonalnej soczewka fresnela.
Definicja Samowyzwalacz:
Co to jest Samowyzwalacz - urządzenie wbudowane w aparat fotograficzny, pozwalajace na opóźnienie o określony czas zadziałania migawki. Samowyzwalacza używa się po unieruchomieniu wycelowanego aparatu soczewka fresnela.
Definicja Światłoczułość:
Co to jest rozmiar odwrotnie proporcjonalna do naświetlania, określająca stopień reagowania fotograficznych materiałów światłoczułych na światło, kolokwialnie zwana czułością. Dzięki naświetlaniu na wywołanej soczewka fresnela.

Działanie Fresnela Soczewka znaczenie w Słownik na S .

  • Dodano:
  • Autor: