Do czego służy Fotograficzny Statyw. Definicja do mocowania aparatu fotograficznego, bądź kamery.
statyw fotograficzny co to jest

Czy przydatne?

Definicja Statyw fotograficzny

Do czego służy STATYW FOTOGRAFICZNY: Statyw fotograficzny to stały stabilizator wykorzystywany do mocowania aparatu fotograficznego, bądź kamery filmowej albo telewizyjnej. Zwykle statyw fotograficzny to trójnóg z symetrycznie rozkładanymi w trzy strony nogami, których obrys po rozłożeniu tworzy trójkąt równoboczny. Statyw fotograficzny skończony jest w swej górnej części głowicą, która pozwala na zmiany położenia zamocowanego na niej aparatu albo kamery w dowolnej pozycji (pionowej, poziomej albo pod dowolnym kątem). W razie użycia statywu do mocowania kamery filmowej statyw umożliwia płynny obrót kamery w dowolnej płaszczyźnie w celu uzyskania zmieniającego się w okresie ujęcia kierunku filmowania, przeważnie na przykład w celu uzyskania ujęcia panoramicznego. Stosowane w amatorskiej technice fotograficznej i filmowej statywy zbudowane są zwykle z lekkich, teleskopowo rozsuwanych aluminiowych rurek (pozwalających na rozłożenie statywu na dowolnej - w dziedzinie zależnym od wielkości i konstrukcji statywu - wysokości) i nieskomplikowanej głowicy z pokrętłami pozwalającymi na ustabilizowanie jej w dowolnej pozycji. Regularnie znajduje się w niej przegub kulisty, pozwalający na obrót w dowolnej płaszczyźnie. Zwykle zaopatrzone są także w małą poziomicę pozwalającą na poprawne ustawienie statywu. Profesjonalne statywy, stosowane przy produkcji profesjonalnych filmów i programów telewizyjnych i do wykonywania profesjonalnych zdjęć są zwykle - z racji na większy niż dla potrzeb amatorskich ciężar mocowanego do statywu sprzętu - większe, cięższe, regularnie wykonane z drewna, o szerszym zakresie regulacji wysokości. Głowice takich statywów zwykle zaopatrzone są w pokrętła z przekładniami, pozwalającymi na płynne (bezwstrząsowe) obracanie kamery. Istnieją również statywy mocowane do elementów (uchwyty), a również miniaturowe (o długości do kilkunastu centymetrów), tak zwany mini- statywy poświęcone do ustawiania na stole. Inną odmianą statywów są tak zwany monopody - złożone z pojedynczej nóżki o regulowanej długości, przykręcane do aparatu. Takie rozwiązanie wprawdzie nie zapewnia całkowitej stabilności w trakcie wykonywania zdjęcia, gdyż wymaga stałego podpierania ręką, lecz do licznych zastosowań amatorskich jest zupełnie wystarczające. Ma przewagę nad statywami trójnożnymi w formie mniej skomplikowanej konstrukcji, mniejszego ciężaru (co ma znaczenie wobec ewentualnej potrzeby przenoszenia sprzętu pieszo na długich trasach) i niższej ceny.

Definicja Szparowanie:
Co to jest dokładna selekcja fragmentu obrazu w grafice rastrowej. Można jej dokonać dzięki narzędzi do automatycznej selekcji, jednak w trudniejszych sytuacjach precyzyjnego szparowania można dokonać tylko statyw fotograficzny.
Definicja Solaryzacja:
Co to jest tytułujemy zdarzenie częściowego albo całkowitego odwrócenia obrazu negatywowego na pozytywowy, występujące w dziedzinie znacząco zwiększonego naświetlenia nie wszystkich materiałów statyw fotograficzny.
Definicja Soczewka:
Co to jest urządzenie optyczne składające się z jednego albo kilku sklejonych wspólnie bloków przezroczystego materiału (zazwyczaj szkła, lecz także różnych tworzyw sztucznych, żeli, minerałów, a nawet parafiny statyw fotograficzny.
Definicja Szlachetne Techniki Fotograficzne:
Co to jest fotograficzne: techniki graficzne oparte na użyciu światłoczułości i garbujących właściwości chromianów, a również innych związków światłoczułych, lecz także tradycyjnej fotografii jako materiału statyw fotograficzny.

Działanie Fotograficzny Statyw znaczenie w Słownik na S .

  • Dodano:
  • Autor: