Do czego służy Herschela Zjawisko. Definicja fotografii, opierające na zaniku obrazu utajonego pod.
zjawko herschela co to jest

Czy przydatne?

Definicja Zjawisko Herschela

Do czego służy ZJAWISKO HERSCHELA: Zdarzenie Herschela – zdarzenie fizyczne występujące w fotografii, opierające na zaniku obrazu utajonego pod działaniem promieniowania długofalowego (czerwonego i podczerwonego). Zdarzenie to odkrył angielski chemik John Herschel w 1839 roku. Bazuje ono na niszczeniu poprzez promieniowanie długofalowe (na przykład światło o barwie pomarańczowej albo czerwonej) obrazu utajonego. Zdarzenie to można zauważyć w ciemni fotograficznej oświetlonej światłem czerwonym. W takich uwarunkowaniach naświetlona, lecz nie spowodowana odbitka bez pośpiechu traci skutek osiągnięty naświetlaniem – z tego powodu odbitki należy wywoływać zaraz po naświetleniu. System działania Zarodki srebrowe pochłaniają światło, kwanty promieniowania pochłonięte poprzez zarodki wytrącają elektrony z atomów srebra, które zamieniają się w jony srebrowe. Wyzwolone elektrony zużywają się na wytworzenie nowych zarodków czułości w innych miejscach kryształu. W ten sposób zarodek traci atomy srebra i staje się zbyt mały, by mógł zapoczątkować działanie wywoływacza. Mechanizm ten tytułujemy rozpraszaniem zarodków srebrowych.

Definicja Zjawisko Claydena:
Co to jest bazuje na tym, iż po wstępnym bardzo mocnym i krótkotrwałym naświetlenie materiału fotograficznego przed właściwym naświetleniem, następuje częściowa inwersja obrazu, a więc otrzymanie pozytywu zjawisko herschela.
Definicja Zwierciadło Optyczne:
Co to jest optyczne, lustro – gładka powierzchnia o nierównościach mniejszych niż długość fali świetlnej. Z tego względu zwierciadło w minimalnym stopniu rozprasza światło, odbijając większą jego część zjawisko herschela.
Definicja Zjawisko Sabattiera - Pseudosolaryzacja:
Co to jest Sabattiera, nazywane także pseudosolaryzacją bo wizualnie podobne jest do solaryzacji. Zdarzenie to charakteryzuje się częściowym odwróceniem obrazu negatywowego na pozytywowy pod działaniem zjawisko herschela.
Definicja Zegar Ciemniowy:
Co to jest obiekt wyposażenia ciemni fotograficznej wykorzystywany do precyzyjnej regulacji czasu działania lampy w powiększalniku. Urządzenie ustawia się zwykle szeregowo między źródłem prądu i zjawisko herschela.

Działanie Herschela Zjawisko znaczenie w Słownik na Z .

  • Dodano:
  • Autor: