Do czego służy Powiększalnik. Definicja rzutowania obrazu (zwykle negatywowego) na materiał.
powiększalnik co to jest

Czy przydatne?

Definicja Powiększalnik

Do czego służy POWIĘKSZALNIK: Powiększalnik – przyrząd optyczny wykorzystywany do rzutowania obrazu (zwykle negatywowego) na materiał światłoczuły (przeważnie papier fotograficzny) w celu otrzymania odbitki. Przeważnie służy do rzutowania obrazów w powiększonej skali (i regulowanym stopniu), choć może służyć także do rzutowania obrazów zmniejszonych i jako samo źródło światła do naświetlania stykowego (1:1). Działa na podobnej zasadzie jak rzutnik przezroczy (stosowany przy rzutowaniu slajdów na ekran projekcyjny). Zwykle jest stosowany w ciemni czarno-białej w procesie negatyw-pozytyw, sporadycznie stosowany w ciemni kolorowej (wyparty poprzez minilaby), jeszcze rzadziej w procesie kopiowania slajdów (mechanizm pozytyw - pozytyw, wyparty poprzez skanowanie i naświetlanie cyfrowe). Dawniej powiększalnik był stosowany również jako urządzenie reprodukcyjne (karetkę na video zastępowano kasetą na materiał światłoczuły albo aparatem fotograficznym).

Definicja Peryskop:
Co to jest Peryskop to dwusoczewkowy obiektyw fotograficzny, składający się z identycznych soczewek umieszczonych po przeciwnych stronach przysłony. Rozwiązanie takie pozwala wyeliminować dystorsję powiększalnik.
Definicja Porst:
Co to jest marka aparatów fotograficznych. Pod tą nazwą występują modele aparatów różnych spółek, zazwyczaj japońskich, ale również rosyjskich i amerykańskich. To są precyzyjne kopie poszczególnych modeli, ale powiększalnik.
Definicja Pryzmat:
Co to jest materiału przezroczystego o przynajmniej dwóch ścianach płaskich nachylonych do siebie pod kątem ostrym. Stosowany w optyce do zmiany kierunku biegu fal świetlnych, a przez to, iż zmiana kierunku powiększalnik.
Definicja Pierścienie Pośrednie:
Co to jest pośrednie to tuleje stosowane w makrofotografii. Ich zadaniem jest powiększenie odległości obiektywu od błony fotograficznej. Dzięki ich wykorzystaniu minimalizuje się min. odległość fotografowania powiększalnik.

Działanie Powiększalnik znaczenie w Słownik na P .

  • Dodano:
  • Autor: