Do czego służy Powiększalnik. Definicja rzutowania obrazu (zwykle negatywowego) na materiał.
powiększalnik co to jest

Czy przydatne?

Definicja Powiększalnik

Do czego służy POWIĘKSZALNIK: Powiększalnik – przyrząd optyczny wykorzystywany do rzutowania obrazu (zwykle negatywowego) na materiał światłoczuły (przeważnie papier fotograficzny) w celu otrzymania odbitki. Przeważnie służy do rzutowania obrazów w powiększonej skali (i regulowanym stopniu), choć może służyć także do rzutowania obrazów zmniejszonych i jako samo źródło światła do naświetlania stykowego (1:1). Działa na podobnej zasadzie jak rzutnik przezroczy (stosowany przy rzutowaniu slajdów na ekran projekcyjny). Zwykle jest stosowany w ciemni czarno-białej w procesie negatyw-pozytyw, sporadycznie stosowany w ciemni kolorowej (wyparty poprzez minilaby), jeszcze rzadziej w procesie kopiowania slajdów (mechanizm pozytyw - pozytyw, wyparty poprzez skanowanie i naświetlanie cyfrowe). Dawniej powiększalnik był stosowany również jako urządzenie reprodukcyjne (karetkę na video zastępowano kasetą na materiał światłoczuły albo aparatem fotograficznym).

Definicja Pryzmat:
Co to jest materiału przezroczystego o przynajmniej dwóch ścianach płaskich nachylonych do siebie pod kątem ostrym. Stosowany w optyce do zmiany kierunku biegu fal świetlnych, a przez to, iż zmiana kierunku powiększalnik.
Definicja Proces C-41:
Co to jest wysokotemperaturowy (ok. 37°C) mechanizm obróbki materiału światłoczułego - negatywów barwnych jak i czarno białych. Użytkowany raczej w punktach usługowych wykonujących odbitki - laboratoriach powiększalnik.
Definicja Polaroid:
Co to jest symbol towarowy spółki Polaroid Corporation, który pierwotnie był nazwą płytki wykonanej z przezroczystego tworzywa sztucznego, posiadającego umiejętność polaryzacji światła. Oryginalny polaroid powiększalnik.
Definicja Pozytyw:
Co to jest odwrotność negatywu. W fotografii pozytyw jest obrazem fotograficznym odwzorowującym poprawnie (odpowiednio z rzeczywistością) obraz istniejący w naturze, a mówiąc dokładniej: odzwierciedla wprost powiększalnik.

Działanie Powiększalnik znaczenie w Słownik na P .

  • Dodano:
  • Autor: