Co oznacza WSPÓLNA POLITYKA ROLNA:
Wspólna polityka rolna (WPR) UE (UE) stanowi w najwyższym stopniu rozbudowany i politycznie kontrowersyjny obiekt integracji ekonomicznej w Europie. W założeniu ma ona służyć stabilizacji rynków rolnych, zwiększeniu dochodów rolników, podniesieniu produktywności w tym sektorze i „rozsądnym” cenom żywności dla konsumentów. Odzwierciedla to przekonanie artystów Traktatu Rzymskiego o specyfice sektora rolnego i jego słabej pozycji konkurencyjnej (niewielkie rozmiary gospodarstw w Europie) w relacji do głównych światowych konkurentów. Najważniejsze przedmioty WPR to: • jednolitość rynku - likwidacja wszelkich ograniczeń celnych, ilościowych i sanitarnych i subwencji w handlu wewnątrz UE; • preferencja Wspólnoty - pierwszeństwo zbytu na rynku wewnętrznym dla towarów wspólnotowych w połączeniu z mocnym protekcjonizmem zewnętrznym; • solidarność finansowa - wszystkie opłaty na politykę rolną, w tym ponoszone na stabilizowanie cen, są finansowane ze wspólnego budżetu UE. Wdrożenie tych zasad i ustalanie wysokich cen interwencyjnych na główne produkty rolne (mięso, pszenica, produkty mleczarskie, cukier) spowodowało, że opłaty na WPR błyskawicznie rosły i osiągnęły w drugiej połowie lat 70-tych XX w. około 70% całości kosztów ze wspólnego budżetu. Tak wysokie opłaty wynikały z powstawania wielkich nadwyżek artykułów rolnych skupowanych po wysokich cenach interwencyjnych, które musiały abyć później sprzedawane po niższych cenach na świecie, przy użyciu kosztownych subwencji eksportowych. W związku z tym od połowy lat 80-tych rozważano środki służące likwidacji kosztownych nadwyżek produktów rolnych. Na początku wprowadzano limity w produkcji dóbr korzystających z cen interwencyjnych, a później starano się etapowo obniżać ceny interwencyjne, co zwykle napotykało na mocny opór ze strony lobby rolnego. Rekompensatą za obniżki cen są dopłaty bezpośrednie wyrównujące rolnikom utracone dochody. Jednocześnie coraz większa część kosztów na rolnictwo (tak zwany wsparcie wewnętrzne) jest przesuwana na postęp obszarów wiejskich (w tym na przykład na ochronę środowiska i agroturystykę), a redukuje się opłaty na ceny interwencyjne i subwencje eksportowe. Polska jest państwem, który - ze względu na duży potencjał rolny – uzyskuje znaczące dopłaty dzięki funkcjonowaniu WPR. Abyły one szacowane w 2006r. na około 2 miliardy euro i zostały poświęcone głównie na dopłaty bezpośrednie i postęp obszarów wiejskich. Główne pozycje w budżecie UE to: polityka rolna i polityka spójności (głownie polityka regionalna). Rosnące znaczenie mają jednak także opłaty na konkurencyjność gospodarki (a więc wspieranie strategii lizbońskiej). Aktualny kształt budżetu jest rezultatem politycznego kompromisu między państwami członkowskimi
- Definicja Wynik Sektora Finansów Publicznych:
- Co to jest finansów publicznych to różnica pomiędzy dochodami a opłatami sektora finansów publicznych odnotowanymi w danym roku. Jeśli opłaty są wyższe od dochodów, mamy do czynienia z deficytem, z kolei jeśli wspólna polityka rolna co znaczy.
- Definicja Wielki Kryzys:
- Co to jest Globalny kryzys gospodarczy w latach 1929 - 1933. Symbolicznym początkiem recesji abył krach na giełdzie nowojorskiej („czarny wtorek”). W wyniku recesji gwałtownie spadł PKB większości państw świat wspólna polityka rolna krzyżówka.
- Definicja Waloryzacja Rent I Emerytur:
- Co to jest Podwyższanie w celu zachowania przynajmniej ich realnej wartości wskutek wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych wspólna polityka rolna co to jest.
- Definicja WydajnoŚć Pracy:
- Co to jest Wydajność pracy to produkcja produkowana w określonym czasie poprzez jednego pracującego. Wydajność pracy jest jedną z najważniejszych miar określających poziom rozwoju gospodarczego i konkurencyjno wspólna polityka rolna słownik.
Czym jest wspólna polityka rolna znaczenie w Słownik W .