Do czego służy Ciemniowy Zegar. Definicja wykorzystywany do precyzyjnej regulacji czasu działania.
zegar ciemniowy co to jest

Czy przydatne?

Definicja Zegar ciemniowy

Do czego służy ZEGAR CIEMNIOWY: Zegar ciemniowy – obiekt wyposażenia ciemni fotograficznej wykorzystywany do precyzyjnej regulacji czasu działania lampy w powiększalniku. Urządzenie ustawia się zwykle szeregowo między źródłem prądu i powiększalnikiem, w miejscu dogodnym do operowania nim, a więc gdzieś na stole w okolicy powiększalnika. Służy nie tylko do wykonywania naświetleń lecz także do włączania światła stałego w powiększalniku na czas kadrowania. Niegdyś były to urządzenia elektromechaniczne z mechanizmem zegarowym, aktualnie wyłącznie elektroniczne. Z dodatkowych opcji zegar może posiadać pamięć ustawień. Zegar ciemniowy powinien posiadać konstrukcję odporną na agresywne środowisko chemiczne panujące w ciemni, obudowę ciemną a ewentualny wyświetlacz barwy czerwonej albo bursztynowej dla ochrony materiałów światłoczułych. Sporo zegarów ciemniowych, również współczesnych, nie posiada zresztą w ogóle wyświetlaczy, z kolei właściwością charakterystyczną tych urządzeń są pokrętła z klikiem pozwalające na ustawianie zegara na słuch. Zamiast jednego, może do tego celu służyć nawet więcej pokręteł, na przykład dla ustawiania sekund, ich dziesiątek i setek.

Definicja Ziarno:
Co to jest jawnego (wywołanego) obrazu fotograficznego objawiająca się dostrzegalnymi gołym okiem skupiskami ziaren srebra tworzących obraz. Skutek ziarna jest bardzo dobrze widoczny przy skanowaniu zdjęć zegar ciemniowy.
Definicja Zjawisko Eberharda:
Co to jest zdarzenie opierające na silniejszym zaczernianiu się małych fragmentów wywoływanego obrazu fotograficznego w porównaniu z polami sporymi, mimo identycznych warunków ekspozycji i wywoływania zegar ciemniowy.
Definicja Zdjęcie Fotograficzne, Fotografia, Fotografika:
Co to jest fotograficzne (zdjęcie, fotografia) — ogólna nazwa czegoś, co zostało sfotografowane, a więc sam obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną. Fizycznie obraz ten może występować w kilku postaciach zegar ciemniowy.
Definicja Zjawisko Sabattiera - Pseudosolaryzacja:
Co to jest Sabattiera, nazywane także pseudosolaryzacją bo wizualnie podobne jest do solaryzacji. Zdarzenie to charakteryzuje się częściowym odwróceniem obrazu negatywowego na pozytywowy pod działaniem zegar ciemniowy.

Działanie Ciemniowy Zegar znaczenie w Słownik na Z .

  • Dodano:
  • Autor: