Do czego służy Ciemniowy Zegar. Definicja wykorzystywany do precyzyjnej regulacji czasu działania.
zegar ciemniowy co to jest

Czy przydatne?

Definicja Zegar ciemniowy

Do czego służy ZEGAR CIEMNIOWY: Zegar ciemniowy – obiekt wyposażenia ciemni fotograficznej wykorzystywany do precyzyjnej regulacji czasu działania lampy w powiększalniku. Urządzenie ustawia się zwykle szeregowo między źródłem prądu i powiększalnikiem, w miejscu dogodnym do operowania nim, a więc gdzieś na stole w okolicy powiększalnika. Służy nie tylko do wykonywania naświetleń lecz także do włączania światła stałego w powiększalniku na czas kadrowania. Niegdyś były to urządzenia elektromechaniczne z mechanizmem zegarowym, aktualnie wyłącznie elektroniczne. Z dodatkowych opcji zegar może posiadać pamięć ustawień. Zegar ciemniowy powinien posiadać konstrukcję odporną na agresywne środowisko chemiczne panujące w ciemni, obudowę ciemną a ewentualny wyświetlacz barwy czerwonej albo bursztynowej dla ochrony materiałów światłoczułych. Sporo zegarów ciemniowych, również współczesnych, nie posiada zresztą w ogóle wyświetlaczy, z kolei właściwością charakterystyczną tych urządzeń są pokrętła z klikiem pozwalające na ustawianie zegara na słuch. Zamiast jednego, może do tego celu służyć nawet więcej pokręteł, na przykład dla ustawiania sekund, ich dziesiątek i setek.

Definicja Zenit:
Co to jest rosyjskich (a poprzednio radzieckich) aparatów fotograficznych. Konstrukcyjnie Zenit wywodzi się z niem. aparatu dalmierzowego Leica II. Pierwsza wersja S była modyfikacją aparatu Zorkij, gdzie zegar ciemniowy.
Definicja Zjawisko Alberta:
Co to jest to zdarzenie odwrócenia obrazu negatywowego na pozytywowy na materiale światłoczułym naświetlonym, wypłukanym i ponownie naświetlonym światłem rozproszonym i ponownie spowodowanym. Zdarzenie to zegar ciemniowy.
Definicja Zdjęcie Fotograficzne, Fotografia, Fotografika:
Co to jest fotograficzne (zdjęcie, fotografia) — ogólna nazwa czegoś, co zostało sfotografowane, a więc sam obraz zapisany dowolną techniką fotograficzną. Fizycznie obraz ten może występować w kilku postaciach zegar ciemniowy.
Definicja Zjawisko Herschela:
Co to jest – zdarzenie fizyczne występujące w fotografii, opierające na zaniku obrazu utajonego pod działaniem promieniowania długofalowego (czerwonego i podczerwonego). Zdarzenie to odkrył angielski chemik zegar ciemniowy.

Działanie Ciemniowy Zegar znaczenie w Słownik na Z .

  • Dodano:
  • Autor: