Słownik Opioidy. Leczenie alkaloidy pozyskiwane z maku lekarskiego: opiaty, jak i ich syntetyczne.
opioidy co to jest

Czy przydatne?

Definicja Opioidy

Co to znaczy OPIOIDY: Termin ogólny obejmujący zarówno alkaloidy pozyskiwane z maku lekarskiego: opiaty, jak i ich syntetyczne analogi: leki o działaniu zbliżonym do morfiny, a również związki syntetyzowane w organizmie: opioidy endogenne.Związki te mają właściwości uśmierzania bólu i wywoływania euforii. W wyższych dawkach mogą wywoływać także osłupienie, śpiączkę i niewydolność oddechową.Alkaloidy opium i ich półsyntetyczne pochodne to między innymi morfina, heroina, kodeina, oksykodon.
Syntetyczne opioidy to m. in.leworfanol, fentanyl, metadon, petydyna.Najpowszechniej stosowane opioidy, takie, jak morfina, heroina, hydromorfina, metadon i petydyna, powodują analgezję, zmiany nastroju, ospałość, niewydolność oddechową, zahamowanie psychoruchowe, bełkotliwą mowę i upośledzenia koncentracji uwagi, pamięci, wnioskowania i oceny sytuacji. Chętnie wraca się do zażycia środków opioidowych z racji na przeżywany błogostan i oszołomienie, a także dlatego, iż gdy ustaje działanie narkotyku, ekstaza przechodzi w przygnębienie.Przyjmowanie opioidów błyskawicznie prowadzi do uzależnienia psychicznego i fizycznego, szczególnie w razie przyjmowania dożylnego.Zespół abstynencyjny pojawia się po 8-12 godzinach od odstawienia, a symptomy osiągają największe nasilenie po 48-72 godzinach, kompletnie ustępując po 7-10 dniach. Zespół abstynencyjny obejmuje takie symptomy, jak: głód narkotykowy, lęk, dysforia, napadowe ziewanie, pocenie się, piloerekcja, łzawienie, wycieki z nosa, bezsenność, nudności albo wymioty, biegunka, skurcze i bóle mięśni i gorączka.w razie środków o dłuższym okresie działania, jak metadon, start objawów zespołu abstynencyjnego może pojawić się dopiero po 1-3 dniach od ostatniej dawki, ale są one zdecydowanie łagodniejsze niż po odstawieniu heroinyZe względu na dożylne zażywanie opioidów, towarzyszy mu więkze ryzyko zakażenia wirusem HIV albo żółtaczką typu B i C. Z tego powodu pośród uzależnionych od heroiny stosuje się regularnie terapię podtrzymującą metadonem.
patrz także: opioidy endogenne, opiaty, leczenie podtrzymującaLeksykon terminów. Alkohol i narkotyki (1997). Warszawa: Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.Juczyński Z. (2002), Narkomania. Książka dla nauczycieli, wychowawców i rodziców, Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWLInstytut Farmakologii PAN, Kraków
Definicja Osobowość:
Co to jest terminem nadzwyczajnie trudnym do zdefiniowania, a podejście do osobowości jest różna w zależności od stanowiska teoretycznego. Ogólnie można powiedzieć, iż osobowość to charakterystyczny, względnie opioidy co znaczy.
Definicja Opiaty:
Co to jest pozyskiwane z maku lekarskiego o działaniu przeciwbólowym i euforyzującym, a wyższych dawkach powodującym osłupienie, śpiączkę i niewydolność oddechową.Do opiatów zalicza się morfinę, kodeinę czy opioidy krzyżówka.
Definicja Opioidy Endogenne:
Co to jest występujących opiatopodobnych peptydów wytwarzanych poprzez mózg albo przysadkę. Występują w przynajmniej dwóch fundamentalnych ekipach: enkefalin i endorfin. Mogą oddziaływać na receptory opiatowe opioidy co to jest.
Definicja Ogólny Zespół Adaptacyjny:
Co to jest adaptacyjny (General Adaptation Syndrome - GAS) to wzorzec reakcji na stres, który stanowi pierwszą linię obrony organizmu przed potencjalnie szkodliwymi czynnikami. Występuje, gdy organizm styka się opioidy słownik.

Leczenie Opioidy znaczenie w Definicje leczenie O .

  • Dodano:
  • Autor: