Do czego służy Aplanat. Definicja August Steinheil & Söhne w Monachium układ optyczny użytkowany w.
aplanat co to jest

Czy przydatne?

Definicja Aplanat

Do czego służy APLANAT: Aplanat to wynaleziony około 1865 r. w zakładach Carl August Steinheil & Söhne w Monachium układ optyczny użytkowany w obiektywach fotograficznych, urządzeniach oświetlających, odwracających obraz i tak dalej, korygujący przewarzająca część wad optycznych (aberrację sferyczną, aberrację chromatyczną, komę i dystorsję). Złożona jest z 4 soczewek w dwóch ekipach. Zbudowany jest z dwu achromatów ustawionych symetrycznie. Jako autora wynalazku zmienia się ojca (Carl August von Steinheil) albo syna (Hugo Adolf Steinheil). Istnieje także rozbieżność w podawanych datach (od 1860 do 1867). Aktualnie Aplanat to obiektyw wolny od komy, z wyjątkiem swojego już historycznego pierwowzoru może to być obiektyw o innej budowie i innej ilości przedmiotów optycznych.

Definicja Apochromat:
Co to jest obiektyw zrobiony z układu przynajmniej dwóch soczewek ze szkła optycznego różnych gatunków. Dzięki takiemu zestawieniu korygowana jest aberracja chromatyczna dla większego zakresu fal, na przykład aplanat.
Definicja Autobracketing:
Co to jest AEB od z angielskiego: Auto Exposure Bracketing) (regularnie również nazywana tylko Bracketing - funkcja współczesnych aparatów fotograficznych polegająca na automatycznej ekspozycji kilku aplanat.
Definicja Atelier:
Co to jest pomieszczenie albo zespół pomieszczeń stanowiących miejsce pracy twórczej twórcy dostosowanych do jego indywidualnych upodobań i charakteru wykonywanej profesji (fotografa, malarza, rzeźbiarza aplanat.
Definicja Agfa:
Co to jest Agfa, znana również jako AGFA) – producent materiałów i urządzeń stosowanych w fotografii, filmie, twórczości audiowizualnej i druku. Spółka została założona w 1867 nieopodal Berlina jako aplanat.

Działanie Aplanat znaczenie w Słownik na A .

  • Dodano:
  • Autor: