Do czego służy Aplanat. Definicja August Steinheil & Söhne w Monachium układ optyczny użytkowany w.
aplanat co to jest

Czy przydatne?

Definicja Aplanat

Do czego służy APLANAT: Aplanat to wynaleziony około 1865 r. w zakładach Carl August Steinheil & Söhne w Monachium układ optyczny użytkowany w obiektywach fotograficznych, urządzeniach oświetlających, odwracających obraz i tak dalej, korygujący przewarzająca część wad optycznych (aberrację sferyczną, aberrację chromatyczną, komę i dystorsję). Złożona jest z 4 soczewek w dwóch ekipach. Zbudowany jest z dwu achromatów ustawionych symetrycznie. Jako autora wynalazku zmienia się ojca (Carl August von Steinheil) albo syna (Hugo Adolf Steinheil). Istnieje także rozbieżność w podawanych datach (od 1860 do 1867). Aktualnie Aplanat to obiektyw wolny od komy, z wyjątkiem swojego już historycznego pierwowzoru może to być obiektyw o innej budowie i innej ilości przedmiotów optycznych.

Definicja Anaglif:
Co to jest typów rysunku albo fotografii stereoskopowej dający złudzenie trójwymiaru w trakcie oglądania dzięki szczególnych, przeważnie czerwono-cyjanowych, okularów. Sporządzenie anaglifów bazuje na nałożeniu aplanat.
Definicja Antysensybilizacja:
Co to jest – pomniejszenie się uczulającego działania sensybilizatora po wprowadzeniu do emulsji małych ilości innego sensybilizatora optycznego. Barwnik będzie działał jako antysensybilizator, jeśli jego aplanat.
Definicja Akutancja:
Co to jest konturowa, skutek konturowy, skutek brzegowy – wyznacznik w optyce określający szerokość przejścia tonalnego w obszarze konturu, a więc na granicy wyraźnie kontrastowych szczegółów obrazu. W aplanat.
Definicja Apochromat:
Co to jest obiektyw zrobiony z układu przynajmniej dwóch soczewek ze szkła optycznego różnych gatunków. Dzięki takiemu zestawieniu korygowana jest aberracja chromatyczna dla większego zakresu fal, na przykład aplanat.

Działanie Aplanat znaczenie w Słownik na A .

  • Dodano:
  • Autor: